Kategorie
Bez kategorii

Domy, poddasza, piwnice i izolacja pianą pur

Izolacja pianą pur o zamkniętych komórkach ma również znacznie większą wartość R niż pianka natryskowa o otwartych komórkach, co czyni ją znacznie bardziej energooszczędną.

Zazwyczaj wartość R wynosi R-6 do R-7 na cal. Jest również w 100% nieprzepuszczalny dla wilgoci, więc nie wchłania wilgoci. To potencjalnie wielka zaleta. Jednak zastosowany do izolacji dachu prawdopodobnie zakryje wszelkie nieszczelności, co może być wadą.

Jak zapewne wiesz, wartość R izolacji to jej opór cieplny i jest miarą tego, jak dobrze materiał opiera się przepływowi ciepła. Zależy to od kilku czynników, w tym grubości i gęstości, więc pianka natryskowa o zamkniętych komórkach ma najwyższy współczynnik R!

Pianka natryskowa o otwartych komórkach a izolacja pianą pur:

Pianka otwartokomórkowa nie jest tak gęsta, a komórki są wypełnione powietrzem, co nadaje produktowi izolacyjnemu gąbczastą konsystencję.

Przypomina bardziej piankę, którą można znaleźć w materacu piankowym. Nie doda wytrzymałości, ale jest doskonałym izolatorem i uszczelniaczem powietrza, tworząc bardzo skuteczną barierę dźwiękową. Ma to więc swoje zalety.

Zazwyczaj wartość R pianki natryskowej o otwartych komórkach wynosi R-3,6 do R-3,9 na cal, co stanowi prawie połowę wartości R dla pianki natryskowej o zamkniętych komórkach. Ale ma też większe tempo ekspansji. Jest również tańszy niż produkty o zamkniętych komórkach, które są droższe niż większość innych produktów izolacyjnych.

Wielu ekspertów uważa, że izolacja pianą pur z pianki otwartokomórkowej jest bardziej odpowiednia do izolacji dachów niż innych obszarów budynków.

Ponadto witryna internetowa Energy Saver Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych ostrzega, że nie należy go używać poniżej poziomu gruntu, gdzie może wchłaniać wodę.