Kategorie
Bez kategorii

Czym jest więźba dachowa prefabrykowana?

Zastanawiasz się czym jest więźba dachowa prefabrykowana? Jeśli tak, to trafiłeś we właściwe miejsce!

W tym artykule nasi eksperci w zakresie prefabrykowanych konstrukcji drewnianych powiedzą Ci wszystko, co musisz wiedzieć o więźbach dachowych.

Szczególną uwagę zwrócimy na drewniane więźby dachowe prefabrykowane, gdyż są one jedną ze specjalności naszej firmy.

Definicja – czym jest więźba dachowa prefabrykowana?
Prefabrykowane więźby dachowe to trójkątne ramy składające się z tarcicy iglastej o różnych długościach i rozmiarach. Ich trójkątna konstrukcja sprawia, że rama jest sztywniejsza i zapewnia podparcie dachu bez konieczności stosowania dużych desek drewnianych.

Kawałki drewna są zwykle łączone za pomocą metalowych łączników z blachy stalowej ocynkowanej, ale można je również wzmocnić za pomocą gwoździ i zastrzałów.

Producenci korzystają z zaawansowanego oprogramowania architektonicznego i inżynieryjnego, aby zaprojektować niestandardowe kratownice drewniane zgodnie z planami konstrukcyjnymi. Dlatego tak ważne jest stosowanie dokładnych pomiarów.

Konstrukcje prefabrykowane zastąpiły obecnie tradycyjne ramy drewniane, które buduje się bezpośrednio na miejscu. Są szeroko stosowane w budownictwie mieszkaniowym, komercyjnym i rolniczym.

W zależności od regionu więźby dachowe nazywane są również: ramami, ramami przemysłowymi, a nawet krokwiami o konstrukcji drewnianej. Bądź jednak ostrożny: te wyrażenia nie zawsze oznaczają to samo.

Więźba dachowa prefabrykowana – rodzaje:
Jak już wspomnieliśmy, producenci wykorzystują narzędzia komputerowe do projektowania szerokiej gamy modeli kratownic drewnianych, dostosowując ich rozmiar do każdego projektu.

Produkując drewniane kratownice w fabrykach, producenci mogą szybko tworzyć złożone konstrukcje geometryczne.

Najpopularniejsze modele więźb dachowych to:

– Wspólna więźba dachowa:

Zwykłe (lub „standardowe”) wiązary dachowe są niezawodne i wszechstronne. Rozpiętość sięga 22 metrów, a ich prosta, trójkątna konstrukcja ułatwia integrację z wieloma rodzajami projektów budowlanych.