Kategorie
Bez kategorii

Czy kościelny rozwód Warszawa jest w ogóle możliwy?

W kościele chrześcijanie, zwłaszcza chrześcijanie ewangeliczni, często mówią, że rozwiedli się tak samo, jak nie częściej niż niechrześcijanie. Jednak w literaturze badań socjologicznych przesłanie jest inne, jakoby kościelny rozwód Warszawa nie mógł mieć miejsca. Religia jest powiązana z mniejszą liczbą rozwodów. Cóż to jest? Oba źródła nie mogą mieć racji. Odpowiadając na to pytanie, skończyło się na tym, że napisałem długi cykl blogów na temat wskaźników rozwodów w Warszawie, który zrodził opublikowany artykuł i książkę. Od tego czasu dorastałem o około dziewięć lat, a świat zmienił się na różne sposoby.

Polacy rzadziej pobierają się, a więcej dzieci wychowuje się bez obojga rodziców w domu. Ogólne badanie społeczne zgromadziło jeszcze kilka fal danych. Wróćmy więc do związku między religią a liczbą rozwodów i zobaczmy, gdzie są teraz. Korzystając z danych, wziąłem wszystkich respondentów, którzy wzięli udział w ankietach z 2010, 2012 i 2014 r. (Pomijając kilka nadpróbek). Spośród nich wybrałem respondentów, którzy kiedykolwiek byli małżeństwem, i obliczyłem, ilu z nich było po kościelnym rozwodzie (lub którzy są obecnie w separacji). Odpowiedź dla całej próby wyniosła 45 procent – dość blisko do statystyki „połowa wszystkich małżeństw kończy się rozwodem”, która jest powszechnie przekazywana.

W nadchodzących dziewięciu latach spodziewałbym się, że liczba jaka spotyka kościelny rozwód Warszawa pozostanie na poziomie, a nawet spadnie. Ponieważ wskaźniki małżeństw nadal spadają, pary, które biorą ślub, są najbardziej skłonne do pozostania razem na dłuższą metę, co oznacza niższy podstawowy wskaźnik rozwodów. Również wzorce rozwodowe grup religijnych powinny nadal być do siebie bardziej podobne. Przy wielu sposobach dzielenia się moralnością i kulturą w naszym społeczeństwie ludzie mogą skłaniać się ku podobnym podejściom do małżeństwa i rozwodów. Tak więc różnice w liczbie jaki ma kościelny rozwód Warszawa mogą nadal maleć między katolikami i głównymi protestantami, między Żydami a ewangelikami.