Kategorie
Bez kategorii

Czy drukarnie Kraków oferują drukowanie offsetowe?

Najpopularniejszy rodzaj druku wykorzystują dziś drukarnie Kraków – jest to metoda zwana litografią offsetową (zwykle skracaną do „offset lito”), która jest o wiele prostsza niż się wydaje. Jak już widzieliśmy, przesunięcie oznacza po prostu, że płyta drukarska nie dotyka bezpośrednio ostatecznej zadrukowanej powierzchni (papieru lub czegokolwiek innego); zamiast tego do przeniesienia wydrukowanego obrazu z jednego na drugi służy wałek pośredni.

Ale co z litografią? Czy drukarnie Kraków zaprzepaściły tę sztukę? Litografia dosłownie oznacza „pisanie kamieni”, metodę drukowania z powierzchni kamieni, która została wynaleziona w 1798 r. Przez niemieckiego aktora i dramaturga Aloisa Senefeldera. Wziął duży kamień i narysował na nim wzór kredką woskową. Następnie zanurzył kamień w wodzie, aby części kamienia nie pokryte kredką stały się mokre. Następnie zanurzył wzór w tuszu, więc tusz przykleił się tylko do woskowanych części kamienia, a nie do mokrych części. Więc teraz miał tuszowaną „drukowaną płytkę” (lub kamień do drukowania, jeśli wolisz), którą mógł przycisnąć do papieru, aby wykonać kopię. Litografia eliminuje potrzebę tworzenia tradycyjnej płyty drukarskiej, ponieważ potrzebujesz zarówno druku wypukłego, jak i wklęsłego. Nowoczesne prasy drukarskie do litografii offsetowej w Krakowie wykorzystują zaktualizowaną wersję tego samego podstawowego pomysłu, w którym kamień został zastąpiony cienką metalową płytą drukarską.

Najpierw obraz do wydrukowania jest przenoszony fotograficznie na płytkę. Części płyty, z której drukowany jest obraz, są pokryte lakierem (bezbarwnym lakierem), dzięki czemu przyciągają atrament, a reszta płyty jest pokryta gumą, dzięki czemu przyciąga wodę. Metalowe płytki są zakrzywione wokół cylindra drukującego i dociskają do szeregu rolek, które zwilżają je wodą, a następnie szczotkują atramentem. Tylko lakierowane części płyty (te, które będą drukować) pobierają atrament. Tuszowana płyta dociska miękki gumowy (przesunięty) cylinder, znany jako cylinder koca i przenosi jego obraz. Choć jest to starodawna metoda drukarnie Kraków często korzystają z nich przy tworzeniu swojej oferty usługowej.